Autem do zahraničí a na co si dát pozor

Povinná výbava

První, na co byste se při cestě autem do zahraničí měli soustředit, je povinná výbava vozu. Fakt, že máte správnou povinnou výbavu podle českých zákonů, ještě neznamená, že si s ní vystačíte v zahraničí. Každý stát má jiná pravidla, a tak je potřeba předem si zjistit, co patří do povinné výbavy v zemích, do nichž se chystáte (nebo i v těch, kterými budete jen projíždět).

Český základ vám v mnoha státech Evropy vystačí. Ale leckde potřebujete i něco navíc. Někde jsou například povinné reflexní vesty pro všechny cestující. V některých zemích je povinný hasicí přístroj. A někde musíte i starší děti bezpodmínečně umístit do dětské autosedačky (s běžným podsedákem si nevystačíte).

Rychlostní limity

Další věc, na níž byste si měli dát pozor, jsou rychlostní limity. Leckde se totiž mohou od českých lišit, byť jen o pár kilometrů. I těchto pár kilometrů, o něž překročíte v dané zemi nejvyšší povolenou rychlost, vás ale může stát tisíce korun. Proto si s předstihem zjistěte – a třeba i někam vypište – kolik smíte v určité zemi je v obci, kolik mimo obec a jaká rychlost je povolena na dálnicích.

Dálnice a mýto

Třetí velmi důležitou položkou, jíž byste měli mít na paměti ještě před cestou, je nutnost placení mýtného nebo potřeba zakoupit si dálniční známku. Ve většině zemí světa je jízda po dálnicích zpoplatněna a musíte si koupit klasickou nebo elektronickou dálniční známku, jejíž platnost je omezena na několik dní, měsíc či rok. Leckde se navíc platí ještě mýtné, a to ať už na dálnicích nebo jen na určitých úsecích vozovky (například při průjezdu po mostech, v tunelech a tak dále). Jízda bez placení by se vám mohla opět ošklivě vymstít a pokuta za ni není nízká.

Pojištění

Nakonec byste neměli zapomenout ani na řádné pojištění vozidla. Nikdy nevíte, co se může stát. A nemusí jít zdaleka jen o nehodu. Auto se může porouchat, stane se nepojízdným a vy náhle budete stát někde uprostřed cizího státu a bez pomoci.

S předstihem si tedy zjistěte, jestli se vaše aktuální povinné ručení vztahuje i na státy, do nichž zamíříte (což mimochodem najdete na rubové straně vaší zelené karty). Pokud ne, je vhodné sjednat si lepší povinné ručení, a to třeba i jen na omezenou dobu. U novějších aut se vyplatí mít do zahraničí sjednané také havarijní pojištění. A při sjednávání pojistek se zaměřte také na to, co vše obsahují a co si musíte připojistit zvlášť.

Zejména asistenční služby se vám v zahraničí mohou velmi hodit – obsahují nejen pomoc s opravou a odtah vozidla do nejbližšího servisu, ale často je v nich zahrnuto i náhradní ubytování, půjčení náhradního vozidla či odtah vašeho nepojízdného auta do České republiky.

TOP 7 road tripů z celého světa

  1. Pacific Coast Highway, USA - jednou z nejúchvatnějších cest na světě je Pacific Coast Highway v Kalifornii. Tato legendární silnice vede kolem krásného pobřeží Tichého oceánu, nabízí nádherné výhledy na útesy Big Sur a města jako Monterey a Santa Barbara. Každý oblouk této cesty je plný scenérií, od pláží po lesy a útesy.
  2. Great Ocean Road, Austrálie - v Austrálii se můžete vydat na Great Ocean Road, která vás zavede kolem majestátních útesů známých jako Dvanáct apoštolů. Tato panoramatická cesta vede přes nádherný region Victoria a nabízí pohledy na oceán, pláže a skalnaté útesy.
  3. Ring Road, Island - pro ty, kteří touží po přírodě a odlehlých krajinách, je islandská Ring Road tou pravou volbou. Okružní cesta obklopuje celý ostrov, poskytuje pohledy na gejzíry, ledovce, vodopády a sopečné kraje. Každý kilometr na této cestě je cestou do divoké a neopakovatelné přírody.
  4. Amalfi Drive, Itálie - Amalfinské pobřežní silnice v Itálii je zážitek pro milovníky krásných výhledů a malebných městeček. Příkré serpentinové cesty vás provedou přes okouzlující vesnice jako Positano a Amalfi. Tyto malebné úseky jsou obklopeny skalnatými horami a tyrkysovým Tyrhénským mořem.
  5. North Coast 500, Skotsko - North Coast 500 je jedním z nejlepších road tripů v Evropě, vedoucím kolem skotského vysokohorského kraje. Tato trasa nabízí výhledy na zelené krajiny, historické zámky a malebná jezera. Cesta vede také pobřežím, kde můžete spatřit divokou zvěř a nádherné skotské pláže.
  6. Transfăgărășan, Rumunsko - pro milovníky horských silnic je Transfăgărășan v Karpatech v Rumunsku skvělou volbou. Tato silnice vede přes jedno z nejvyšších pohoří v zemi a nabízí nádherné výhledy na zasněžené vrcholky hor, průzračná jezera a horské louky. Cesta je známá pro své strmé zatáčky a malebnou krajinu.
  7. South Island Circuit, Nový Zéland - Nový Zéland nabízí jedinečný road trip po Jižním ostrově. Tato trasa vás zavede kolem fjordů, hor a nedotčené přírody. Projedete neuvěřitelné kraje jako Fiordland National Park, Mount Cook a pláže na západním pobřeží. Roadtrip po Jižním ostrově Nového Zélandu je dobrodružstvím naplněným dechberoucími scenériemi a pohostinnými místy.

Přečtěte si také Historie elektromobilů anebo Co jste možná nevěděli nebo Vznik prvního automobilu

Fotografie