Jak správně pečovat o auto

Pravidelná údržba

Klíčová je zejména pravidelná údržba a servis auta. Pokud zanedbáváte dolévání tekutin, nehlídáte si jejich hladinu, olej jste už dávno neměnili a svíčky ve vašem voze připomínají očouzené oharky, nejspíš vám auto příliš dlouho sloužit nebude. Auto je drahý stroj a většina lidí stojí o to, aby jim sloužilo co nejdéle a investice do něj se jim tedy vyplatila. Pokud auto zanedbáváte a neudržujete, budete ho muset nejspíš častěji spravovat, bude častěji porouchané a nepojede tak dobře jako opečovávané vozy.

O co se starat?

Co je tedy základem pravidelné údržby? Jde hlavně o včasnou výměnu oleje, všech typů filtrů, průběžnou kontrolu tlaku v pneumatikách a dolévání kapalin. Neopomíjejte také pravidelnou kontrolu stavu brzd, a to včetně kotoučů a destiček. Kontrolujte také svíčky a při sebemenším podezření na špatný stav výfuku nebo podvozku neváhejte nahlédnout i do těchto částí vozu. Pokud si s nimi nevíte příliš rady, požádejte o radu a pomoc v autoservisu.

Myslete na pneumatiky

I když se možná v mnoha směrech o své auto staráte, pneumatiky mohou být bodem, který zanedbáváte – protože máte pocit, že vaši kontrolu nepotřebují. Ale není tomu tak. To, že je dvakrát ročně měníte z letních na zimní a naopak, plus uděláte třeba i geometrii, rozhodně nestačí.

Správně nahuštěná pneumatika s ideálním tlakem představuje záruku pohodlné a plynulé jízdy na jakémkoliv typu vozovky. Ale ventilek na pneumatice není všemocný a může se stát, že časem se tlak snižuje a pneumatika nenápadně uchází. Což byste jakožto zkušený motorista měli při jízdě poznat. A než to zanedbat, tak je lepší čas od času zajet na benzinku a tam si zkontrolovat a případně dofouknout pneumatiky.

Kontrola tekutin

Už jsme zmiňovali, že pravidelná kontrola stavu tekutin je nezbytná pro bezproblémový chod auta. Bez vody daleko nedojedete. Bez oleje také ne. Takže pokud zjistíte, že je nějaká z tekutin na minimální úrovni, pod ní nebo je třeba podivně znečištěná, ihned ji dolijte – a tu špinavou samozřejmě ještě před další jízdou kompletně vyměňte.

Interiér

Kromě kontroly stavu věcí pod kapotou byste se měli zaměřit i na průběžnou péči o interiér. Jednou za čas nebo podle potřeby vysát podlahu i sedačky, vyházet nahromaděný nepořádek, ujistit se o bezpečném uložené reflexních vest, zda máte v pořádku autolékárničku a zda jsou na místě všechny náhradní díly (zejména pojistky a žárovky) či jestli máte s sebou několik základních typů nářadí.

Povrchy se vyplatí nejen otírat od prachu, ale i omývat speciálními čistícími prostředky vhodnými pro dané materiály.

Přečtěte si také Auta budoucnosti – na co budeme jezdit? nebo Které elektronické systémy vám v autě mohou zachránit život?

Fotografie