Dovoz auta ze zahraničí. Jak na to?

Proč auto ze zahraničí?

Možná sami netušíte, proč si tolik lidí raději dojede pro auto do cizí země. Nebo si v bazaru vyberou vůz, který byl z ciziny přivezen. Ve většině případů totiž platí, že takový zahraniční vůz je v lepším stavu, za příznivější cenu a má lepší kvalitu i výbavu. Nemůžete na to spolehnout vždy, záleží na konkrétním vozidle a vaší schopnosti posoudit jeho technický stav. Ale toto jsou zkrátka důvody, proč tolik lidí hledá vozy v Německu, Švýcarsku a dalších zemích.

Převoz vozidla

Jedete si přímo do jiné země vybrat a koupit auto? V tom případě byste se už předem měli náležitě vybavit. S takovým autem totiž jen tak nemůžete rovnou přijet do České republiky. Zaprvé s prodávajícím řádně sepište a podepište kupní smlouvu. Zadruhé si pohlídejte, aby vám předal malý technický průkaz a velký technický průkaz. A zatřetí si vyžádejte potvrzení, že daný vůz byl v zemi řádně odhlášen.

Pak auto můžete přes hranice převést na vleku, což je v mnoha ohledech jednodušší. Nebo s ním můžete jet, ale už předem musíte mít zařízené dočasné povinné ručení a převozní značky.

STK

Máte auto v Česku. Co dál? Nyní vás bude čekat kolečko po úřadech. Je-li auto přivezeno ze země Evropské unie, Švýcarska, Norska, Islandu nebo Lichtenštejnska, postačí vám udělat u něj evidenční kontrolu. Tedy za předpokladu, že má platnou technickou kontrolu.

Pokud auto nemá platnou technickou kontrolu, bude jí muset projít v České republice. A stejné to je i v případě, že auto nepochází z výše uvedených zemí – i tehdy s ním musíte na STK.

Přihlášení vozidla v ČR

Teprve nyní můžete zamířit dál – k přihlášení vozidla, abyste s ním mohli vyjet na české silnice. Dojdete na obecní úřad s rozšířenou působností, vyplníte žádost o zápis vozidla do registru silničních vozidel a předložíte všechny potřebné dokumenty. Musíte u sebe mít velký technický průkaz, malý technický průkaz, protokol z evidenční kontroly, případně technický protokol. Dále se musíte prokázat svým občanským průkazem. A už v téže chvíli musíte mít v ruce takzvanou zelenou kartu, která prokazuje, že jste na dané vozidlo již sjednali povinné ručení. Nakonec zaplatíte poplatek 800 korun a máte vyřízeno.

SPZ

Fakt, že je vozidlo úspěšně přihlášeno v ČR, ještě neznamená, že s ním můžete ihned jet. Nemá totiž české SPZ. Ty vám vydá stejný úřad, ale ne na počkání. Má na to totiž 30 dnů. Obvykle je to rychleji, ale dokud značky nemáte, nesmíte jezdit.

Přečtěte si také Depozit pro auto – kdy ho využít a proč nebo Auta budoucnosti – na co budeme jezdit?

Fotografie