Depozit pro auto – kdy ho využít a proč

Co je depozit pro auto

Existuje například depozit pro kočky, což je něco jako útulek. Z logiky věci plyne, že depozit pro auto bude fungovat na podobném principu. Jen své auto fyzicky neodevzdáte do nějaké úschovny, nýbrž si ho necháte uschované na svém pozemku, v garáži nebo kdekoliv jinde. Do tohoto depozitu odevzdáte pouze registrační značky (tedy SPZ) svého vozu. Obě. Díky tomu je pojištěno, že auto nebudete moci používat. A vy máte jistotu, že vám budou plynout různé výhody z umístění auta do depozitu.

Jak dát auto do depozitu

Takzvaný depozit funguje při každém obecním úřadě s rozšířenou působností. Pokud máte o tuto službu zájem, můžete úřad bez ohlášení v jeho úředních hodinách navštívit a přinést s sebou veškeré náležitosti. Zejména tedy obě registrační značky daného vozu.

Pak si vezměte svůj občanský průkaz, malý technický průkaz a velký technický průkaz. Předem nebo na úřadě vyplňte formulář o vyřazení vozidla z registru silničních vozidel. A nakonec musíte ještě podepsat prohlášení, že vůz nebude odstaven na veřejné komunikaci.

Proč je depozit výhodný?

Umístění auta do depozitu je finančně výhodné. A přesně proto je o depozit pro auto takový zájem. Pokud víte, že auto nebudete používat (třeba po několik měsíců), tak i přesto byste za něj museli platit povinné ručení – které nebývá nízké. Uložením auta do depozitu se této povinnosti zbavíte a pojišťovna vám vrátí přeplatek, který vám za dané období vznikl. Další pojistné budete řešit zase až ve chvíli, kdy půjdete požádat o vyřazení auta z depozitu – k čemuž vám stačí přinést si s sebou všechny dokumenty, které jste předkládali při ukládání značek do depozitu. Načež vám registrační značky budou neprodleně navráceny.

Kolik to stojí?

Uložení auta do depozitu není drahé. Platí se za něj jen jednorázový poplatek, který činí 200 korun. Pak už neplatíte nikdy nic, a to ani když si jdete registrační značky z depozitu vyzvednout.

Jak dlouho může být auto v depozitu?

Zásadní otázkou samozřejmě je, jak dlouho může být auto v depozitu umístěné. Po nekonečně dlouhou dobu to nejde. Ale pokud například v zimě vozem nevyjíždíte nebo budete déle v zahraničí, je pro vás depozit ideálním řešením, jak ušetřit na pojistném.

Ze zákona může být vozidlo do depozitu umístěno na 1 rok, tedy 12 měsíců. Pak můžete požádat o prodloužení depozitu, a to nejvýš o 6 měsíců. Takže podle zákonných pravidel můžete auto mít v depozitu 18 měsíců. Nic vám ale teoreticky nebrání za pár dní ho tam dát znovu – jen to bude vyžadovat další kolečko po úřadech.

Pokud už auto nechcete dál mít nebo je nepojízdné, musíte zařídit jeho ekologickou likvidaci a na úřad přinést formulář s jejím potvrzením.

Přečtěte si také Jak správně pečovat o auto nebo Auta budoucnosti – na co budeme jezdit?

Fotografie