Na co dát pozor při koupi auta z bazaru?

Rychlý nákup

Auto si můžete koupit přímo od majitele. Ale je to složitější. Měli byste autům trochu rozumět, abyste nenaletěli podvodníkovi. Auto, které se vám zalíbí, navíc může být stovky kilometrů vzdálené od vašeho domova. Majitel navíc může zatajit závažné vady. Takže vás takový nákup může vyjít levněji než v autobazaru, ale nemáte jistotu, že je vše v pořádku.

Pokud se v autech až tolik nevyznáte, nechcete pro vybraný ojetý vůz jet přes půl republiky a chcete mít aspoň nějaké základní jistoty, je výhodné vypravit se do autobazaru. Autobazary přitom bývají ve všech větších městech – a v těch největších jich najdete obvykle hned několik.

Předvýběr na internetu

Dnešní doba má oproti minulosti řadu výhod. Nemusíte totiž do bazaru vyrazit hned a až tam si vybírat auto. Velké autobazary svá auta propagují i na webu – ať už jde o inzertní portály nebo jejich vlastní webové stránky. Takže si můžete v klidu doma sednout a prohlédnout si celou nabídku. O každém autě se zároveň dočtete maximální množství informací a zjistíte si všechny detaily – včetně jeho stáří, stavu tachometru i ceně. Pak můžete do bazaru zavolat a ověřit si, zda je dané auto stále v nabídce a jestli je možné prohlédnout si ho osobně. Pokud tam je, můžete vyrazit.

Smlouvání o ceně

Autobazary si už předem stanoví cenu, za niž auto hodlají prodat. Ale cena se může za různých okolností lišit. Pokud kupujete auto pro svou firmu, seženete ho výrazně levněji (třeba až o několik desítek tisíc korun). Stejně tak u autobazarů bývá výhodnější koupit si auto na splátky. I když máte k dispozici hotovost, tak na splátky ho dostanete levněji. A často to jde zařídit tak, že složíte na místě určitou jistinu, dohodnete si splátkový kalendář – a za pár dní učiníte mimořádnou splátku, jíž celou dlužnou částku naráz splatíte.

Při sepisování a hlavně při podepisování kupní smlouvy si ale dávejte pozor. Leckteré autobazary si účtují další poplatky za právní služby. Právníka ani očkem nezahlédnete, ale částka může být třeba 15 tisíc korun. A to vám může auto dost prodražit. Naštěstí se ale dá smlouvat, pohrozit odchodem ke konkurenci nebo si vyžádat nějakou slevu (autobazary jich nabízejí celé spektrum).

Pozor na stav auta

Než auto z bazaru definitivně koupíte, dejte si pozor na jeho technický stav. Zkontrolujte tachometr (jeho stav lze podle VIN ověřit online), podívejte se na podvozek (rez neznačí nic dobrého), zajímejte se o prahy, brzdy a tak dále. Pokud vám autobazar dá servisní knížku (a není zfalšovaná), je to ideální. A seriozní autobazary vám poskytnou i různě dlouhé záruky na vůz, které vám dají jistotu, že (dobře) dojedete.

Přečtěte si také Historie elektromobilů anebo Co jste možná nevěděli nebo Pronájem auta v zahraničí. Jak na to?

Fotografie