Jaká je historie vzniku prvních motorek?

Historie vzniku prvních motorek

Motorky jsou jednou z nejstarších forem motorizované dopravy. První motorky se objevily v 19. století po přestavbě jízdních kol. Postupem času byly vyvinuty v moderní stroje, které známe dnes.

První modely byly vyvinuty v Anglii a Francii v 70. letech 19. století a byly původně vybaveny parními nebo benzínovými motory. Ty byly původně používány k pohonu malých vozíků nebo pluhů, ale brzy byly použity k pohonu jízdních kol. První modely byly velmi těžké a neohrabané a jejich rychlost byla omezena na 20 km/h.

Vynález prvních benzínových motorek

V 80. letech 19. století se objevily první benzínové motorky, které byly lehčí a rychlejší než jejich parní verze. Tyto motorky byly používány k přepravě zboží a k rychlému přesunu po městech. V průběhu 20. století se staly populárním dopravním prostředkem pro individuální cestování a začaly se vyrábět v mnoha různých velikostech a stylech.

Objevují se první sportovní motorky

V první polovině 20. století se objevily první sportovní motorky, které byly navrženy s cílem zvýšit výkon a rychlost. Ty se brzy staly populární pro závodění a pro jízdu po silnicích. V 50. letech 20. století se objevily motorky s kapotou, které byly navrženy s cílem zvýšit pohodlí a ochranu před počasím.

Dnes jsou používány jako dopravní prostředek po celém světě a jsou vybaveny širokou škálou moderních technologií, včetně elektronických palivových vstřikovačů, ABS a airbagů.

Kdy bylo vynalezeno první kolo?

Na závěr se vraťme v historii kousek dozadu a podívejme se, kdy vzniklo první kolo.

Kolo je jedním z nejstarších lidských vynálezů, který se vyvinul z původního vozítka s kolečky, které bylo používáno již v starém Sumeru před více než 4 000 lety. První kola byla používána k přepravě nákladů a byla vyrobená z dřeva nebo kostí.

V průběhu historie se kolo vyvinulo v mnoha různých podobách, včetně kol s párem kol pro přepravu osob a kol s jedním kolem pro závodění. První kola s párem kol byla vyrobena ve starém Egyptě a Řecku.

V 17. století se objevila první kola s dušemi, která umožňovala pohodlnější jízdu. V 19. století byl vynalezen první model s převodovkou, což umožnilo lepší ovladatelnost a výkon.

Kolo v současné době

Dnes jsou kola používána po celém světě jako dopravní prostředek a jsou k dispozici v mnoha různých stylech a provedeních pro různé účely, včetně závodění a cestování na dlouhé vzdálenosti. Nejeden nadšenec už zkusil přejet na kole celý kontinent nebo alespoň jeho značnou část, ať už to byla Evropa nebo jiný kout světa.

Přečtěte si také, jak vznikly první automobily nebo jak vybrat cestovní motorku a první trasu.

Fotografie