Jak na jízdu autem v zimních měsících?

Jaké zvolit zimní pneumatiky?

Při výběru zimních pneumatik je důležité zvážit několik faktorů, abyste vybrali ty nejvhodnější nejen pro vaše auto, ale také pro potřeby a styl jízdy.

Skutečně zimní pneumatiky potřebujete?

U nás sice platí povinnost mít zimní pneumatiky v období mezi 1. listopadem a 31. březnem, avšak ne všude ve světě je to stejné. Především tedy záleží, kam se chystáte. V některých oblastech může být zima mírná a zimní pneumatiky nemusí být nutné. Pokud však žijete v oblasti s těžkými zimami nebo pokud jste nuceni často jezdit po silnicích se sněhem a ledem, mohou být zimní pneumatiky nezbytné pro bezpečnou jízdu. Zůstaňme však v Česku v zimních měsících a předpokládejme, že je skutečně potřebujete. Co je tedy potřeba zvážit dál?

Zvažte rozměr pneumatik

Při výběru zimních pneumatik je důležité zvolit správný rozměr pro vaše vozidlo. Konkrétní rozměr najdete na štítku s technickými údaji, který je zpravidla umístěn na vnitřní straně dveří nebo v knize s technickými údaji vozidla. Je důležité používat pouze pneumatiky s doporučenými rozměry, abyste zajistili správné fungování vozidla a bezpečnost na silnici.

Vyberte si správný typ pneumatik

Existuje několik typů zimních pneumatik, které se liší podle dezénu a směsi. Ta ovlivňuje přilnavost pneumatiky na silnici. Podle zákona musí mít hlavní dezénové drážky nebo zářezy nejméně 4 mm.

Jak vybrat řetězy na pneumatiky?

Pneumatiky už máte vybrané. Neuškodí přihodit do kufru auta také řetězy pro případ, že byste se dostali do obtížného terénu.

Vyberte si správný typ řetězů

Existují různé typy řetězů, které se liší podle konstrukce a materiálu. Některé řetězy jsou vyrobeny z ocelových lanek a jsou obzvláště odolné, zatímco jiné jsou vyrobeny z kompozitních materiálů a jsou lehčí a snadněji použitelné. Je důležité vybrat řetězy, které jsou vhodné pro vaše potřeby a pro podmínky, ve kterých budete jezdit.

Čím vybavit auto na zimu?

Bezpečná jízda se neodvíjí pouze od pneumatik a řetězů, i když jsou tím nejdůležitějším základem. Čím byste měli auto dále vybavit?

V autě byste měli mít náhradní žárovky a nářadí, abyste mohli v případě potřeby opravit nebo vyměnit poškozené díly. Mezi nářadí, které se neztratí, patří výbava pro výměnu kola, rezerva, lopata a sněhové řetězy.

Mějte v autě také náhradní oblečení a deky pro případ, že byste se ocitli v situaci, kdy budete muset čekat na pomoc.

Také nezapomeňte na lékárničku a další nezbytné věci, jako je například svítilna.

Přečtěte si také, jak vybrat cestovní motorku a první trasu a jak vybrat první auto.

Fotografie